Altın Fiyatları Bayram Öncesi Hareketlendi

0488

Özellikle yaz aylarındaki düğünler ve diğer organizasyonlardan en çok rağbet gören çeyrek altının fiyatı bir dönem 220 liraya kadar tırmanmış ancak şuanda bir düşüş gösterdiği piyasalarda görülüyor.

Altın fiyatları geçtiğimiz hafta ile aynı seviyelerde olurken, çeyrek altın fiyatları değerlerini korumayı başardı. Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 128,50 lira oldu. İstanbul Kapalıçarşı’da 126,50 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altının gramı 167,75 liradan, 865 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 867 liradan, 118,10 liradan alınan 22 Ayar Bileziğin gramı 121,15 liradan, 826 liradan alınan Lira Ziynet 840 liradan, 411 liradan alınan Yarım Ziynet 414 liradan, 204 liradan alınan Çeyrek Ziynet 217 liradan satıldı.

Borsa İstanbul 100 endeksi, hafta içinde en yüksek 78.385,11 en düşük ise 76.058,95 puanı gördükten sonra haftayı, geçen hafta kapanışına göre yüzde 0,40’lik artışla 76.155,75 puan artış gösterdi.

Trafik Sigortalarına İndirim Başarı Sağladı

0587

Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı yasal düzenleme TBMM tarafından geçtiğimiz Nisan ayında kabul edildi ve trafik primlerindeki düşüşler başladı. Yüzde 20’ye varan indirimler sayesinde trafik sigortalarının ödeme ortalama fiyatı 501 TL seviyelerine kadar gerileme gösterdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, “evet indirim geldi; ancak beklentilerin çok altında kaldığı ortada. Sigorta şirketleri bu durumdan faydalanarak daha farklı yöntemlerle trafik sigortalarında fiyat artırımları yapmaktadır. Bu durumun da bir an önce önüne geçilmelidir” dedi. Uzmanlar ortalama fiyattan bahsedilirken tüm araçların ortalamasının alındığı araçların hasar kayıtları gibi ek kayıtların da bu ortalama içerisinde yer aldığını belirtiyor.

Ayrıca birçok kişi sigorta ile sorun yaşamamak için ufak kazalardan doğan hasarları karşı taraf ile anlaşıp aralarında halletmenin daha doğru yaklaşım olacağı görüşünde.

Kent Merkezlerine Giriş Ücretli Olabilir

002255

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu zamanında da gündeme gelen şehir merkezlerine giren araçlardan ücret alınmasına dair kanun taslağı yeniden meclis gündemine geldi.

Büyükşehirlerde trafik yoğunluğunun azaltılması, belediyelere ek gelir elde etmek amacıyla bu tür uygulamalara gidilmesi ve e-bilet kapsamında yine belediyelere kar payı verilmesi taslak metinde yer alan maddeler arasında. İsviçre ve Avusturya gibi Avrupa’nın merkez ülkelerinde taslak metinde yer aldığı üzere kentin yoğun trafik yaşamaması ve yerel yönetimlere ekstra kazanç sağlamak amacıyla bu tür uygulamalar yapılıyor. Trafik cezalarına ilişkin bir kısım yetki devirlerinin polislerin yanı sıra trafik zabıtalarına da verilmesi gündemde.

Ayrıca taksilerden alınacak yüzde payının arttırılması ve minibüslere verilecek ruhsatların belediye üzerinden verilmesi de kanun metnin de göze çarpan detaylar arasında yer alıyor.

Konutta Devlet Desteği Dönemi

4242

Ev alacaklara devlet desteği kapsamında yeni dönem başlıyor. Konut hesaplarına devlet yüzde 20 oranında katkı sağlayacak. 15 bin lirayı geçemeyecek olan yardımdan yararlanmak isteyenler üç yıl hesaplarını kapatamayacaklar.

Konut hesabı uygulamasın 26 Ağustos tarihinde başlarken birçok yerde özellikle emlak fiyatlarında ciddi indirim ve fırsatlar söz konusu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yararlanabileceği kampanyadan yararlanabilmek için TL cinsinden banka hesabı açmaları gerekiyor. Ülke dışında yaşayan ancak Türk vatandaşı olan kişiler de yine Türkiye’de olan bankalar üzerinden hesap açarak bu kampanyadan faydalanabiliyorlar. Aylık en az 250 lira ve en fazla 2 bin 500 lira yatırılması şeklinde yapılan planlamada bu şartlara uymayan kimselere devlet desteği verilmeyecek. Ayrıca bir kişi hesabından yıl boyunca sadece iki kez para çekme hakkında bulunabilecek.

7 Nisan 2016 tarihinden sonra konut alanlara ve akrabasının konutlarını almak isteyenlere yine bu şartlar kapsamında devlet katkısı ödenmeyecek.

Kurbanlık Fiyatları Artış Gösterdi

02202122

Kurbanlık fiyatlarında yaşanan artış vatandaşı zor durumda bırakmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan kurbanlık sıkıntısında hükümet çözümü canlı hayvan ithalatında bulmuştu. Bu yılda yine geçtiğimiz yıl olduğunu gibi canlı hayvan sıkıntısı nedeniyle fiyatlar oldukça yüksek seyrediyor.

Kurban bayramına bir kaç hafta kalması ile birlikte hayvan pazarları da hareketlendi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden büyükşehirlere gelen kurbanlıklar alıcısını beklemeye başladı. Ancak kurbanlık almayı düşünenleri kötü bir sürpriz bekliyor. Kurbanlık fiyatları geçtiğimiz yıla göre oldukça büyük bir artış gösterdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Kurbanlık fiyatlarında yaşanan artış hayvancılıkla uğraşan sayısının her geçen gün azalması nedeniyle yaşanıyor. Bu yıl da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi fiyatlar yüksek seyredecek. Bakanlık olarak canlı hayvan ithalatı yaparak fiyatları biraz olsun dengelemek ve ihtiyacı karşılamak istiyoruz. Gereken yapılacak” ifadelerini kullandı.

Faruk Çelik’in açıklamalarının ardından kurbanlık almayı düşünenler fiyatları yakından takip etmeye başladılar. Yapılan açıklamada fiyatların bayram yaklaştıkça daha da artacağı belirtildi.

Büyüme Hedefi Tutturulamayacak

02424

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, darbe kalkışmasının olduğu haftadan başlamak üzere 3 haftalık süreç içerisinde Türkiye’den yabancı yatırımcıların para çektiklerini ve bu yüzden beklenilen yüzde 4,5’luk büyümenin gerçekleşemeyeceğini belirtti.

Yapılan açıklamanın yanlış anlaşılmaması gerektiğini, ekonominin çok iyi durumda olduğu belirten Mehmet Şimşek, “FETÖ için 17/25 Aralık milat olmuş ve her şey açığa çıkmıştır. Darbe kalkışmasıyla bizleri yıkabileceklerini zannettiler ama bu olmadı. FETÖ’ye destek veren, finans ve mali konulardan para sağlayan kuruluşların da tek tek tutuklandığını ve operasyonların da süreceğini” kaydetti.

Yurtdışındaki kredi kuruluşlarına seslenen Bakan, “inşallah adil ve tutarlı bir davranış içerisinde notlarını verirler. Orta vadeli planlarımızı bu yaşanan olaylardan sonra değiştirmek zorunda kaldık” dedi.

FETÖ Finansçılarına Gözaltı Kararı

01212

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) mali ve finans konularında destek sağladığı gerekçesiyle birçok şirketin üst düzey yetkilileri polis tarafından gözaltına alındı. Son günlerde özellikle finans desteği sağlayanlar için operasyonların arttırıldığı görüldü.

Aydınlı Grup, Eroğlu Holding ile Güllüoğlu Baklava şirketleri gibi çok ünlü firmaların yer aldığı şirketlerin toplam cirosunun 7 milyar dolar olduğu belirtildi. Polis, yaptığı operasyonda haklarında belirtilen şüpheler olan 85 kişiyi sorgulamak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Soruşturmada en fazla dikkat çeken detay İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı olan Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcı Vekili İsmail Uçar tarafından yürütülen soruşturma kapsamında daha birçok şirkete operasyonların devam edeceği bildiriliyor.

Emeklilere Yeni Zamlar Yolda

2201

Emekli maaşlarına yeni zamlar geliyor. Buna göre maaş artışı emeklilerde 30 Lirayı geçecek.

Ocak ayında eklenecek yüzde 3,87 zam veriliyor. 100 lira seyyanen zammın ardından Temmuz’da da verilen yüzde 3,65 enflasyon zammıyla beraber maaşlarda ciddi miktarda artış yaşanacak. SSK ile Bağ-Kur emeklileri maaşlarını aylık ödeme günlerinde alabiliyor. Memurluktan emekli olanlar ise Temmuz ayının başında yüzde 5 zam alırken 23 Temmuz’da alacakları farklar hükümet tarafından hesaplarına aktarılmıştı. Yeni yapılacak zamlar en çok yeni emekli olanlara yansıyacak ve sadece SSK ile Bağ*Kur emeklileri tarafından alınabilecek. Aralık ayında emekli olanlar yeni zamla beraber dört zam alma fırsatı da yakalayabilecek.

fft31_mf7999060
İşte verilecek zamlar ve miktarları…

Verilen örnek hesaplama yöntemine göre 1300 lira maaş alan kişi 50 lira Ocak zammı ve 100 lira zammın yanı sıra Temmuz enflasyon zammıyla beraber 1500 lira maaş alabilecek.

TOBB İş Adamlarını Uyardı

5652

Brezilya’da devam eden dolandırıcılık işlemlerine dikkat çeken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yaptığı açıklamada kendilerini büyük firma ya da üretici olarak gösteren Brezilya kökenli kişilere inanılmaması konusunda uyarıda bulundu.

TOBB yaptığı resmi bilgilendirme yazısında kişilerin kendilerini büyük firmalarda görev alan kişilerin isimleriyle yeni profiller açtıklar ve bu profilleri de Facebook İle LinkedIN üzerinden paylaşım yaparak insanları kandırmaya yönelik girişimler olduklarının altını çizdi. Ayrıca bu kişiler sahte mail hesapları açarak kendilerini asılları ile ayırt edemeyecek duruma getirerek bazı yazışmalarda bile bulundukları belirtildi. Oluşabilecek her türlü sıkıntıları gidermek için şüphe duyulan telefon ya da kişileri anında Sao Paulo Ticaret Ataşeliği’ne başvuruda bulunmak suretiyle bilgi vermeleri istenildi.

Türkiye ve Brezilya arasında 2015 senesinde ticaretlerden elde edilen toplam tutar 4 milyar dolar olduğu da kaydedildi.

Rusya İle Gıda Ticareti Yakında Başlayacak

85555

Erdoğan ve Putin görüşmesinin ardından ele alınana ticari ilişkilerin yanı sıra özellikle de tarımsal ürünlerdeki ticaret ele alınmış ve her iki ülkenin de bundan zarar gördüğü belirtilmişti. Bu bağlamda önümüzdeki süreç içerisinde Rusya’ya tekrardan gıda ithalatı yapılabilir duruma gelecek.

İlişkilerin iyi yönde seyretmeye başladığı Rusya’ya belirli standartlar çerçevesinde gıda ticareti yeniden başlayacak. Rus Ekonomi Bakanı yasal düzenlemeler bittikten sonra en geç Aralık 2016’da ürünlerin ülkeye girilmesine izin verilecek açıklamalarında bulundu. Rusya, yılbaşından itibaren domates, tavuk, mandalina, brokoli, tuz, armut ve soğan gibi ürünlerin ülkeye girmesini yasaklamıştı.

Samsunlu esnaflardan Süleyman Kıl “yapılan görüşme bizler için çok önemliydi. Beklenilen verimi bu yıl Rusya’da olan kriz yüzünden alamadık. Umarız kapılar açılır ve ticaret yeniden başlayarak her iki taraf için de güzel şeyler olur” açıklamalarında bulundu.

Ajansera/ Özel Haber

Tatil Yapacak Memurlara Müjde!

87

Kamuda çalışan memurlara izin yasağı dün itibariyle Bakanlar Kurulu’nun 4 saatlik toplantısının ardından kaldırılırken gözler tatil yapacaklara çevrildi.

Önümüzdeki iki aylık süreç içerisinde Türk otel yöneticileri 400 bine yakın turistin yurt içinde tatil yapacağını ön gördüklerini belirtti. Ek indirim fırsatlarının önümüzdeki günlerden itibaren başlayabileceğini ve bunu kaçırmak istemeyen memurlar için de bu sürenin uzun tutulabileceği konuşuluyor. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “kamuda izinlerin yasaklanmasının ardından bizler de paraları kesintisiz tüm memurlara iade ettik. Bu süreç içerisinde taleplerin artmasıyla beraber en azından ek indirim fırsatları ile turizmde iki aylık dönemde kazançların sağlanması amaçlanmaktadır” dedi.

Büyük tur şirketleri ve oteller kamu çalışanlarına özel indirim fırsatları yaratırken ek indirimlerin de yolda olduğu mesajı verildi.

Ağaoğlu Şehitler Sitesi İstiyor

45245

15 Temmuz sonrasında Ali Ağaoğlu şehit yakınlarına ev ve diğer alanlarda yardım etmek için gerekli adımları holding bünyesinde atacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda gerekli adımları atacağını ve bu bağlamda şehitlerimizin adını yaşatmak ve geride kalanları açıkta bırakmamak için gerekli önlemleri alacaklarını belirtti. “239 şehidimiz için ev denilirse ev başka şey istenirse onu yaparız bizim için bu tip konular hiç önemli değildir. Örnek vermek gerekirse Pendik civarında askeri bir alan var yıllardır kullanılmıyor bizler bu alana Cumhurbaşkanımız ve halkımızın dilediği şekilde yapabiliriz” dedi. Ağaoğlu, yapacağımız yeni blokların adını da şehitler sitesi olarak tanımlayacağız ifadeleri ile iş dünyasına yeni pencere açıldığını gösterdi.

Ağaoğlu, Emlak Konut GYO ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) için gerekli desteği de yapacaklarını belirtti.

Temmuz Ayı Uçuş Rakamları Açıklandı

888855

Hava yollarını kullanarak uçuş yapan kişi sayısı Türkiye’de geçtiğimiz döneme oranla artış gösterdiği belirtildi. Dünya genelinde 98 milyon kişi uçuş yaparken sadece Temmuz ayında 18 milyon kişi uçaklara bindi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler büyük istatistik sonuçlarını ortaya koydu. 15 Temmuz darbe girişimim etkisi yüzünden yolcu sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 20 seviyesinde azaldı. 8 aylık döneme bakıldığında ise yüzde 8,2’lik bir artış söz konusu oldu. Temmuz ayında Türkiye’deki Havalimanlarından iç hatlardaki yolcu sayısı 9 milyon 844 bin 152 kişi olurken, dış hatlarda 6 milyon 985 bin 758 oldu.

Havalimanlarındaki yolcu sayısı darbe yüzünden azalma gösterdi.
Havalimanlarındaki yolcu sayısı darbe yüzünden azalma gösterdi.

Yük taşımacılığı ve kargo uçaklarındaki giriş çıkışlar ise bir önceki yıla göre yüzde 12 azaldı.

FETÖ Yurt Dışı Finans Kaynakları Araştırılıyor

asdasd

Fetullahçı Terör Örgütü, Türkiye’deki finans ağına devlet tarafından el konulması ve tüm taşınmazların hazineye devredilmesinin ardından yabancı ülkelerdeki finans kaynaklarının da haritası istihbarat birimleri tarafından çıkartıldı.

En çok yabancı okullardan elde ettiği gelir ile kendine para sağlayan FETÖ’nün bu finans kaynakları da önümüzdeki süreç içerisinde halledilecek. 2 milyar dolara yakın bir parayı sadece haraç olarak alan örgüt şantaj ile de ekstra gelir kalemi yaratabiliyor. Bu bağlamda Yeni Avrupa İşadamları Konfederasyonu’nun (UNİTEE) tarafından FETÖ’ye teşvik paralarının tamamının gönderildiği belirtiliyor. FETÖ, bu şekilde 4 sene içerisinde 6milyar dolar parayı kasasına koymayı başardı.Örgütün finans merkezi ise Brüksel olduğu tahmin ediliyor.

MİT, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nı konuyla ilgili uyararak birçok ve kuruluşun denetlenmesi ve incelenmesi için yazı gönderdi.