Suriye’de Türk Varlığı Güçleniyor

012

Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında Türkiye, Suriye’deki varlığını daha da güçlendirmek ve kontrolü elinde tutarak DEAŞ ve YPG terör örgütlerine karşı ÖSO’yu desteklemek amacıyla tank ve personel takvisyesi yaptı.

Ayrıca askeri kaynaklara göre YPG unsurlarının ÖSO ile çatışması durumunda derhal ateş ile karşılık verilmesi gerektiğini, Cerablus’a yapılacak tüm saldırılara anında en büyük komutanın emri çerçevesinde ilgili işlemin yapılacağın bildirildi. Mayınlı arazilerin Türk askerleri tarafından temizlendiği ancak şuanda Cerablus’ta durumun sakin olduğu gözlemlendi. Türkiye, PYD’nin Menbiç kentini de boşaltmasını aksi takdirde operasyonların oraya da sıçrayacağını açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri, resmi olarak yaptığı açıklama ile PYD-YPG’ye istihbarat desteği vermeyeceğini açıkladı.

İhlas Holding CEO’su Tutuklandı

42452

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında İhlas Holding CEO’su Cahit Paksoy başta olmak üzere 20 kişinin tutuklandığı açıklandı.

FETÖ soruşturması kapsamında örgüte maddi ve finansal konularda destek sağladıkları iddiasıyla birçok iş adımının tutuklanmasına devam edildi. Geçtiğimiz hafta içerisinde yine maddi destek sağladıkları belirtilen 20 şüphelinin tutuklanmış, 55 kişi ise serbest bırakılmıştı. Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan gibi büyük işadamlarının da işlemlerinin Emniyet Müdürlüğü’nde devam ettiği bildiriliyor. Paksoy yerine boşalan koltuğa ise yönetim kurulu toplantısı sonucunda Sedat Kurucan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmasına karar verildiği açıklandı.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne bu gece yarısına doğru birçok kişinin de getirilmesi ve yargılanması bekleniyor.

Fransa: Operasyonu Sonuna Kadar Destekliyoruz

00244

Bir dönem Fransız sömürgesi olan ve manda yönetimi altına kalan Suriye’ye Türk tarafından yapılan kara ve hava harekâtına Fransa olumlu baktığını ve operasyonu sonuna kadar memnuniyetle destekleyeceklerini belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “DAEŞ ile mücadele kapsamında yürütülen Fırat Kalkanı Operasyonu adı verilen mücadeleyi tarafımız desteklemektedir. Fransa Hava Kuvvetleri, Koalisyon birlikleri ile beraber her zaman terörle mücadele konusunda gerekli adımları atmış ve önümüzdeki günlerde de atmaya devam edecektir. Türkiye’nin bu çabasını takdir ve memnuniyetle karşılıyoruz” denildi.

Bildiride ayrıca Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması için uluslar arası devletlerin bir araya gelerek Suriye’de siyasi bir birliktelik ile sorunun çözümlenmesi gerektiği vurgulandı.

PYD’den Küstah Açıklama

025

TSK’nın Suriye’ye gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Harekâtı adı altında yapılan operasyonda bordo berelilerin operasyonlara katıldığı belirtilirken, Suriye’nin kuzeyinde egemenliğini attırmaya çalışan terör örgütü PKK’nın bir diğer kolu PYD üst düzey isimlerinden açıklama geldi.

PYD’nin lideri Salih Müslim Türkiye tarafından yapılan operasyona tepki göstererek “Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir” dedi. PYD destekçisi diğer isimler de Türkiye’nin Suriye’yi işgal planı yaptığını ve buna izin verilmemesi gerektiğini savundu. Ankara, PYD’nin Suriye kuzeyinde komple egemenlik kurmasını istemiyor ve gerekli adımları atmakta kararlılık mesajı veriyor.

Terör örgütü PYD, bulunduğu konumla beraber Irak, Türkiye ve İran’dan toprak kopararak Kürt koridoru oluşturmayı amaçladığını belirtmişti.

2 Terörist Öldürüldü

0112454

Son zamanlarda eylemlerini arttıran bölücü terör örgütü PKK Tunceli’nin Ovacık kırsalında sızma girişiminde bulundukları sırada güvenlik güçleri ile çatışmaya girdi, çatışmada 2 PKK’lı terörist öldürüldü.

Sızma girişimlerinin artacağı yönde istihbaratlar doğrultusunda ilçenin tüm giriş ve çıkışları kontrollü şekilde yapılıyor. Sabah saatlerinde de Ovacık üst kırsal bölgelerinde çatışma sesleri ilçe merkezine kadar ulaşırken teröristlerin yoğun ateş altında oldukları görüldü. Bölgeye kobra tipi helikopterler ile polis özel harekat ekipleri sevk edildi. Jandarma Özel hareket birliklerinin de destek verdiği operasyonlar sürüyor. Ayrıca ilçenin giriş ve çıkışlarına yine bu ekipler ile zırhlı birlikler konuşlandırıldı.

Sızma girişiminde bulunana teröristlerin Ovacık’ta saklanarak Karadeniz’de eylem yapmak üzere oldukları belirtildi.

Casa Uçakları İle Kaçacaklardı

052525

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık katıldığı özel bir televizyon programında yönetilen soruları yanıtladı. EN çokta FETÖ kapsamında yürütülen soruşturmalardan bahsetti.

Işık, “bunlar 16 Temmuz sabahı Akıncılar üssünde hazırladıkları Casa uçakları ile yurt dışına gitmeyi hedefliyorlardı. Her şeyi düşünmüşlerdir ancak milleti hesaba katmamışlardı. Başbakanımız, Akıncılar pistini dümdüz ettirmeseydi belki şuan onlar kaçak olarak ülke dışında olacaklardı. TSK’ya bağlı Kara Kuvvetleri birimlerinin nakliye ve sevk işlemleri de önümüzdeki hafta başından itibaren başlayacaktır. PKK ile mücadele konusunda da hükümetimiz gerekli önlemleri alacaktır. Bu saldırıların cevabını en ağır biçimde vereceğiz. Kapatılan Harp Akademileri Komutanlığı yerine kurulacak Milli Savunma Üniversitesi olacak ve merkezi kapatılan okulun yeri yani İstanbul olacaktır. Firari asker sayısı şuanda 315’tir aramalarımız sürmektedir” dedi.

300’e yakın pilotun ihraç edildiğini ancak bunun TSK’da bir aksamaya sebep olmayacağını, ancak pilot açığının bulunduğunu kaydetti.

KHK Kapsamında Dış Kaynaktan Pilot Alımı Yapılacak

5645645

671 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilişkin birçok değişiklik yer aldı. En Dikkat çekeni ise dışarıdan alınacak pilot alımları hakkında oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu ayrıca Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve diğer askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na devri, taşınmazların durumu ve mevcut personelin nakli hakkında da detaylı bir çalışma yaptığını belirtti. Yeni eklenen madde ise dışarından alınacak pilotlar ile ilgili olarak lisans mezunu olan erkek veya kadın pilotlar arasında yapılacak muvazzaf subay olmak için başvuru yapanlar arasından 27 yaşını bitirmeyenlerin başvuruları alınacak. Sağlık koşulları da yine yedek subay alımlarındaki gibi uygulanacak. Yapılacak pilotaj eğitiminde başarısız olanlar ise atılmayarak mevcut sınıflara kaydırılacak. Deneme süresi ise yine bu kişilere üç yıl olarak uygulanacaktır.

Ayrıca yeni KHK’da pilotların maaşları ve öğrencilerin maaşları ile pilotaj eğitimi yeniden düzenlendiği belirtildi.

Başbakan İdam Cezasına Değindi

4532455

Başbakan Binali Yıldırım, meydanlardan gelen idam çağrısı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın idam yasası önüme gelirse onaylarım sözleri ardından görüşünü dile getirdi.

Avrupalıların ve dış güçlerin “darbenin başarısızlığından çok nerede hata yapıldığına dikkat çekmesi” bizim için çok kötü bir durumdur. Biz birçok ülkeyi müttefikimiz olarak biliyorduk sanırım bu yanlış bir düşünce olarak ortaya çıkıyor. Yıldırım, “idam bakıldığında ölüm cezası gibi dursa da darbeciler için ölümden daha beter cezalar vardır. Bu da bağımsız mahkemeler tarafından verilecek cezalardır” açıklamasında bulundu.

Yıldırım ayrıca, 15 Temmuz günü milletin birlik ve beraberliğini tüm dünyaya sergilediğini AK Parti grup toplantısından dile getirdi.

Meral Akşener İhraç Ediliyor

05454

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) muhalifleri arasında yer alan ve olağanüstü kurultay çağrısı için elinden geleni yapan ancak mahkeme kararıyla bunu başaramayan Meral Akşener için partiden ihraç için gerekli adımların atılacağı belirtildi.

Akşener darbe sonrası hakkında FETÖ’cü iddialarını sıralayan özel bir televizyon kanalıdan tartışmaya katılmış ve hakkımdaki iftiraları reddetmiyorum tarzından açıklamalar yaparak tepkisini dile getirmişti. MHP disiplin kurulu kararını verecek ve Akşener partiden kesin ihraç edilecek. MHP tüzüğünün 11. maddesinin ihlal edildiğininsöyleyen parti yetkilileri Meral Akşener’in yanı sıra Ayhan Erel, Ali Sağır ve Mehmet Bilgiç gibi isimlerin de kurula sevk edildiğini bildirdi.

Verilecek kararın büyük çoğunlukla evet şeklinde çıkması kulislerde dolaşan bilgiler arasında yer alıyor.

Şükür Ailesinin Mal Varlığına El Konuldu

07578

FETÖ soruşturması kapsamında hakkında gözaltı ve yakalama kararı çıkartılan Hakan Şükür ve babası Selmet Şükür’ün Türkiye’de bulunana banka hesapları, taşınır e taşınmaz tüm mal varlıklarına mahkeme kararı ile konulduğu bildirildi.

Baba Şükür, Cuma namazı çıkışı polisler tarafından gözaltına alınmış Emniyet Müdürlüğü’nde sorgusu devam ederken yüksek şeker yüzünden hastaneye kaldırılıp tedavi altına alındı. Gayrimenkullerin tutarının 250 milyon liraya yakın bir para olduğu bildirildi. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamının daha da büyüyeceği belirtilirken 2015 yılında Amerika’ya yerleşen Hakan Şükür’ün iadesi için de ABD’li yetkililer ile ilgili görüşmelere de başlanılacağı ifade edildi.

Sakarya’nın Serdivan ilçesinde çok sayıda villalar yaptırıldığını ve buradan çok yüksek miktarda kazanç sağlayacakları açıklandı.

Kemal Gülen Yakalandı

012

Samanyolu televizyonunda bir zamanlar TV spikerliği yapan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) Lideri Fetullah Gülen’in yeğeni Kemal Gülen, Kastamonu çevresinde yapılan arama ve kontrol faaliyetlerinde polis tarafından yakalandı.

Aynı zamanda Fethullah Gülen’in avukatı olan Kemal Gülen, Kastamonu’nun bir ilçesindeki köyde kaynanasının evinde günlerdir saklandığı belirtildi. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan yeğenin neler söyleyeceği çok merak ediliyor. Erzurum’da da yine yeğenlerden birisi olan Abdullah Korucuk polis tarafından gözaltına alınmıştı. Dün yapılan mahkeme sonucunda tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Avukat yeğen FETÖ ile ilgili tüm hukuki ve yasal bilgileri temin ettiği ileri sürülürken, örgütün üst düzey şeması için de bilgi verebileceği bildiriliyor.

Batı, Görüşmeden Memnun Değil

557474

Avrupa ve ABD basını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile St. Petersburg’da gerçekleştirilen toplantı sonrası çok çarpıcı açıklamalarda bulunurken, gazeteler de hoşnutsuzlukları manşetlere taşıdı.

The Associated Press (AP)’e göre “Erdoğan ve Putin aralarındaki sorunu onardı ve artık daha güçlüler. İki ülkede bu durumdan zarar gördü ve şimdi bu ilişkiler yavaşça düzeliyor” manşeti attı. Erdoğan dün yaptığı açıklamada “dostum Putin” demesi de gazetede yer alan bir diğer başlıktı. İki lider ilerleyen süreçte Suriye ve askeri istihbarat başta olmak üzere diğer alanlarda da yeni iş birliği içerisine girmeye hazırlanıyor. Amerikan Wall Street Journal gazetesi de “Rusya, Türkiye’ye yaptırımları kaldırıyor ve ilişkiler daha ileri boyuta taşınıyor” ifadelerini kullandı. Gazetede ayrıca Erdoğan’ın darbe kalkışmasından sonra gerçekleştirdiği ilk yurt dışı ziyaretin de Rusya olduğu vurgulandı.

New York Times ise Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye vize vermemesi ve AB sürecinde istenilen ilerlemeyi sağlamamasında dolayı Türkiye’nin eksenin Rusya tarafına kayabileceği belirtili.

Akar, Ömer Halisdemir’in Evini Ziyaret Etti

58755875

Darbe gecesi kahramanları arasında olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in evini Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ziyaret ederken çevredeki vatandaşların büyük ilgi göstermesi de Akar’ın yüzünü güldürdü.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Özel Kuvvetler Komutanlığı’na giriş yaptığı sırada komutanı tarafından vur emri verilen Özdemir içeriye girmeye çalışan cuntacı general Semih Terzi’yi alnında vurarak darbenin gidişatını değiştirmişti. Jandarma Genel Komutanı ve diğer kuvvet komutanlarıyla beraber şehidin Etimesgut ilçesindeki evine gelen Akar vatandaşların sevgi gösterilerine maruz kalınca onları selamladı.

Ziyaret sırasında bir vatandaş Gülen'i protesto etti.
Ziyaret sırasında bir vatandaş Gülen’i protesto etti.

Ziyaret yaklaşık 45 dakika sürdü ve çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akar özetle “şehidimize Allahtan rahmet diliyorum, bu gösterdiği gayret ve azim aynı atalarımızın yaptıkları gibi. Hepimizin başı sağ olsun.” Dedi.

MİT Komple Değişebilir

7857424

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) 15 Temmuz günü darbenin gerçekleşeceğini öğrenememesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Hakan Fidan ve MİT hakkındaki sözleri üzerine teşkilat için yeni formul hazırlıkları sürüyor.

MİT Müsteşarlığı Başbakanlık’tan ayrılarak Cumhurbaşkanı’na bağlanması, Emniyet ve Jandarma İstihbarat Teşkilatları’nın tek bir çatı altında toplanması gibi birçok öneri yakın zamanda sonuçlanacak. Yeni öneri ise Güvenlik İstihbarat Müsteşarlığı (GİM) adı altında bir birim kurulması bunun yanında da MİT’in dış istihbarata bakması düşünülüyor. Bu çalışmaların sonuçlanabilmesi için hükümet OHAL kapsamında çıkartacağı yeni KHK ile bu adımı kısa süre içerisinde atma yetkisine sahip.

Yapılacak yeni yapılanma süreciyle diğer büyük devletlerin yaptığı gibi istihbarat iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılırken tek bir çatı altında idare edilecek.