PlayStation 4 Fiyatları Düştü

SDFSFSDFDS

PlayStation 4 fiyatlarındaki düşüş yarın itibariyle başlıyor. PlayStation 4 Pro ve slim çeşitlerinin çıkmasında sonra bu sürümün ücretlerindeki azalma özellikle konsol oyununa meraklıları sevindirdi.

Türkiye’de de dolara bağlı olarak değişen fiyatlar yüzünden PlayStation 4 üst seviye ücretlere teknoloji marketlerde satılıyor. Bu kapsamda 10 Eylül tarihinden itibaren 500GB’lık PS4 1.599 TL yerine 1.399 TL, PS4 1TB ve oyun paketleri 1.6799 TL yerine 1.599 TL ve PS4 1TB özel kasa paketleri ise 1.949 TL yerine 1.749 TL yeni fiyatlarıyla kullanıcılara sunulacak.

Orijinal oyunların pahalı olması ve oyunun yüksek ekran kartı barındırması da ekstradan plazma LCD televizyonların alınmasına sebebiyet veriyor ve bu yüzden konsollara ilgi giderek azalma gösteriyor.

Photo Map Artık Olmayacak

04545

İnstagram yıllardır kullandığı Photo Map adını verdiği kullanıcıların gittikleri yerlerde yer bildirimleri yaparak harita üzerinde ufak resim bırakmasıyla ilgili radikal bir karar alarak bu özelliği kaldırdığını açıkladı.

Son zamanlarda özellikle Facebook’tan İnstagram’a kayan bir profil olduğu gözlemlenirken sosyal medya ağı bunu kullanmak istiyor. Rahatsız edici reklamların çıkmadığı ve birçok kişinin kullandığı uygulama olan İnstagram yeni özellikleri ve filtreleri ile önümüzdeki günlerde daha da aktif olarak kullanılabilecek. İstenilen bir şekilde kullanılamayan bu özelliğin kaldırma işlemleri geçtiğimiz hafta başında başlamış ve devam etmişti.

instagram
İnstagram artık bu özelliği kullanmayacak.

Reklam alanında da çalışmalarını hızlandıran İnstagram kullanıcı metriklerine bağlı kalarak yenilikler geliştirmek adına yeni adımlar atmak üzere olduğunu açıklamıştı.

WhatsApp Yeni İş Modeli Geliştiriyor

04555

WhatsApp sosyalleşme yolunda emin adımlar ilerlerken şirketlerin kullanıcılara daha hızlı ulaşması ve doğruyu bilgiyi vermesi açısından şirket yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

Yeni güncelleme ile WhatsApp reklam veren şirketlerin kişilere sadece bilgilendirme amaçlı mesaj yollamasına izin verecek. Bu şekilde para kazanan uygulama ciddi yatırımlara da sahne olacak. Bundan dolayı Facebook ile WhatsApp arasında veri ile bilgi paylaşımı yapılacak. Bu şekilde aynı instagram reklam veren şirketlerin aldıkları özel verileri Facebook’ta kendi içerisinde bulundurabilecek. Açıklanan bilgiye göre WhatsApp kullanıcılarının telefon numaralarını reklam veren şirketler ile asla paylaşmayacak.

İlk etapta ertelenen uçuşlar, ödenmeyen faturalar ve banka borçları gibi kişileri çok yakından ilgilendiren konular için uyarılar kullanıcıların telefonlarına gidecek.

Samsung Telefonlarda Fiyatlar Düşecek

0121251

Samsung yeni modellerinin daha fazla kullanıcıya ulaştırabilmek için yeni bir uygulamaya gittiğini açıkladı. Bu şekilde özellikle Galaxy S7 ve S7 Edge fiyatlarında düşüş yaşanması bekleniyor.

Basına sızan bilgilere göre Samsung, Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modelleri için uygun fiyattan ürünleri satmaya hazırlanıyor.  Yenilenmiş telefon modelleri ile daha ucuza tasarım ve bazı materyaller de azalma sayesinde fiyatların düşüşü ile birlikte satışların artması bekleniyor. Yenilenmiş cihaz adı verilen bu programda daha önceden geri verilmiş ve kusuru olan ürünlerin tamiri ile yeni bir döngü amaçlanıyor.

Yenileme uygulamasının ne zaman başlayacağı ve hangi ülkeleri kapsayacağı konusunda şuan net bir bilgi açıklanmadı. En geç 2017 Aralık ayına kadar bu işlemlerin bitirilmesi hedefleniyor.

Pokemon Go Eski Popülerliğini Kaybetti

012125

Pokemon Go, 2016 yılının Temmuz ayında kullanıcıların karşısına geçtikten sonra milyonlarca hayrana kısa sürede ulaşmayı başarmıştı. Oyunun yapımcısı Niantic ise yaptığı açıklamada bu başarının sırrını artırılmış gerçeklik olarak açıklamıştı. Türkiye’de ise Google Play, App Store ve Windows Phone kullanıcıları Pokemon Go oyunun ülkeye geleceği tarihi iple çekmeye başlamışlardı. Ancak Niantic’ten gelen hatalı bir güncelleme nedeniyle Pokemon Go kısa sürede popülerliğini kaybetti.

Ağustos ayının başında Niantic tarafından yayınlanan güncelleme kullanıcıyı mecburi güncelleye itti, sonrasında ise kullanıcıların hesapları sıfırlandı. Milyonlarca kullanıcı yapılan bu hata ile birlikte adeta çileden çıktı. Niantic güncelleme ile ilgili yaptığı açıklamada ise, “Sorunun farkındayız. Ancak şuan için yapabileceğimiz herhangi bir şey bulunmuyor. Bir sonraki güncellemede kullanıcıların sorunlarını gidererek oyunu tekrar ilk günkü popülerliğine taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

Pokemon Go Türkiye’de henüz Google Play’de aktif olmadı. Ancak App Store ve Windows Phone kullanıcıları uygulamayı rahatlıkla indirebiliyorlar. İlerleyen günlerin Pokemon Go kullanıcılarına ne gibi yenilikler getireceği merak konusu.

Google Duo Türkiye’de Kullanıma Sunuldu

0255

Arama motoru olmakla devam etmeyen aynı zamanda teknoloji devi olma noktasında ilerleyen Google, FaceTime benzeri bir uygulama olan Google Duo için Türkiye’de dağıtıma sunduğunu açıkladı.

Görüntülü sohbet uygulaması olan Google Duo için çalışmalar 2016 kış aylarında başlamıştı. Apple tarafından üretilen FaceTime, Microsoft’un Skype gibi uygulamaları ile görüntülü sohbet alanında rekabet kızışacak. Google Duo basit kullanım ve sade ara yüzü ile tercih nedenleri arasında yer alabilecek. Android ve iOS için indirilebilir olan uygulamaya sadece cep telefonu numaranızı onaylamanızın ardından erişim sağlayabiliyorsunuz.

Google Duo
Google Duo rakipleriyle yarışmaya hazırlanıyor.

Google, Hangouts ile bu tip benzer organizasyonu denemiş ancak belirli ülkeler dışında istenilen başarıyı sağlayamamıştı. Ancak bu yeni uygulamasının birçok kişi tarafından kullanması ön görülüyor.

Cisco Çalışanlarını İşten Çıkaracak

0525

Ağ piyasasında en çok bilinen marka olan Cisco hiç beklenmeyen bir karar ile işçilerini çıkarmaya başlayacağını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre firma 15 bine yakın çalışanının işine son verecek. Cisco yıllardır donanım üzerine çalışmalar gösterirken sadece Amerika Birleşik Devletleri değil dünyanın birçok yerinde kabul edilen bir şirket konumunda. Birçok yerde sertifikaları istenirken Türkiye’de bilişim personeli alanında cisco sertifikalı memur alımları bile gerçekleştiriliyor. Firma yetkilileri yakın zamanda donanımdan daha çok yazılımsal içeriklere yöneleceklerini açıklamıştı. Yapılacak bu çalışma ile donanım bölümündekilerin işine son verilecek bu şekilde küçülmeye gidilecek. Yazılımsal çözümleler ile maliyetlerin minimuma indirilmesi hedefleniyor.

Cisco’nun açıkladığı verilere göre 75 bin çalışanı dünya genelinde bulunuyor.

Facebook Artık Daha Çok Bilgilendirecek

052525

Facebook istatistiklerine göre son yıllarda ana sayfada kalma ve paylaşımlara bakma oranında büyük ölçüde azalma yaşadığını belirtti. Bunun için de yeni bilgilendirici haber kaynakları oluşturacağını belirtiyor.

Reklamların artması ve spam tarzında paylaşımlar ile virüs tehlikesi olabilecek linklerin Facebook üzerinden paylaşılması şirketi harekete geçirdi. Buna göre daha bilgi verici haber bağlantıları ile kullanıcının Facebook üzerinden haber okuması ve bilgi edinmesi sağlanacak. Sosyal ağda kendine göre oluşturduğu özel bir algoritma ile Kullanıcıların tıkladıkları ve beğendikleri gönderileri artık daha yukarıda taşımayı hedefliyor. Bu şekilde kullanıcılara sadece istedikleri tarzda paylaşımlar gösterilecek.

Özellikle haber sitelerini bu şekilde kendi sistemine sahil etmeyi ve bilgilendirici makaleler ile kullanıcıları site dışına göndermemeyi Facebook hedeflediğini bildirdi.

Chrome Bluetooth Özelliğine Kavuşacak

058

En çok kullanılan tarayıcılar arasında yer alan Chrome, Bluetooth özelliğini yeni sürümde taşıyacak olması kullanıcılarını sevindirdi.

Bluetooth destekli cihazlar ile istediğiniz komutu Chrome içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Şuan Beta aşamasında olduğundan bazı sıkıntılara yol açtığı belirtilirken yeni sürümün tüm hataların giderilmesinin ardından piyasaya çıkması bekleniyor. İnternet bağlantısı gerekmeden tamamen offline özellik sayesinde çalışan bu sistem ile yeni siteye girmek zorunda kalmıyorsunuz. Bluetooth özelliği Android ve iOS cihaz uygulamalarını tek bir tarayıcı üzerinde taşıması en çok beklenilen özellikler arasında yer alıyor.

Bluetooth desteği ChromeOS ve Android 6.0 işletim sistemlerinde deneme sürümü olarak çalışıyor. Windows ve Linux gibi diğer işletim sistemlerine yakında gelmesi bekleniyor.

Güvenlik Firması Açık Bulana İnanılmaz Para Verecek

056

Açık bulmakla uğraşan kişiler için para kazanma yöntemini geçtiğimiz günlerde Exodus Intelligence adı altındaki bir şirket açıkladı. Buna göre Apple en son sürümünde açık bulan kişiler belirli miktarlarda para kazanabilecek.

Apple, kendi içindeki sızmalara karşı iyi niyetli hackerlara karşı 200 bin dolar en yüksek para miktarı olmak üzere ödül programı başlatmış ve birçok açığını ilgili kişilerin yardımıyla gidermişti. Siber güvenlik şirketleri de Apple’ın yaptığı bu sistemi daha da geliştirerek 500 bin dolara varan para miktarları ile açık bulanların ilk kendilerine gelmelerini istiyor. Elbette bu bir açık bulanan verilecek bir para miktarı değil. Belirtilen şartlar ve sistemler ile tarayıcılarda bulunan sızmaların ayrı ayrı para miktarları yer alıyor.

para
Vereceği ücretleri firma bir grafik şeklinde paylaştı.

İlgili firma Chrome ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılar da sızma testlerini başarıyla gerçekleştiren kişiler için de yüksek tutarda ödeme yapacağını belirtti.

Şarjınız Bitmeden Kapanıyorsa Dikkat!

4524524

Telefonlardaki en büyük sorunlardan birisi son zamanlarda akıllı telefonlarda da görülen bir sıkıntı olan şarjın yüzde 3 kalmasına rağmen birden bire kapanmasıdır. Uzmanlar ise bu konuda fazla endişe duyulmaması ve telefona herhangi bir işlem yapılmaması konusunda uyarıyor.

Piller ne kadar süre şarjın kaldığını otomatik matematiksel yöntemlerle hesaplıyor. Bu hesaplamalar her zaman kesin olmayabilir; çünkü şarjın içine yerleştirilebilecek sensör patlamalara bile neden olabiliyor bu yüzden bir formül yardımıyla telefon ekranında şarj süresi belirtilmektedir. Pil ve telefon ömrü yaşlandıkça telefonlarda gösterilen pilin yüzdelik dilimi zaman geçtikten aksayabiliyor ve yanlış yüzdeler ortaya çıkabiliyor.

Bazı telefonlar yüzde sıfır gösterilmesine rağmen kapanma da olmayabiliyor bu durumda da telefon, daha önceden pili kendisine depolayıp birkaç dakika daha gitmesine olanak sağlıyor.

Karbondioksit Yakıta Dönüşebilecek!

7578

Bilim insanları yıllardır üzerinde çalıştıkları deneyin sonuçlarını basın ile paylaştı. Buna göre laboratuar ortamında üretilen karbondioksit belli aşamalardan sonra kullanılabilir yakıta dönüştürülebiliyor. Bu gelişme gelecekte enerji kaynaklarının azalmasından dolayı yaşanacak sıkıntıların öne geçebileceğinin yorumlarına neden oldu.

ABD Enerji Bakanlığının Argonne Ulusal Laboratuarı ve Illinois Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları bitkilerden yola çıkarak katalizör yerine tungsten diselenide adı verilen bir bileşen kullanarak sonuçları yorumladı.  Karbondioksit bu süreç sonunda karbonmonoksite dönüşmeyi de başardı. Karbonmonoksit sera gazına olmasına rağmen yakıt olarak daha önceki yıllarda üretilmişti.

Konuyla ilgili Peter Zapol ”bilindik enerji kaynaklarının yerine yeniden elde edilebilir yakıtlar ve enerji kaynakları ekonomik olarak çok kolaylık getirecektir” dedi.

Olimpiyatlarda Siber Saldırı Uyarısı

785545

2016 Rio Yaz Olimpiyatları Brezilya’da başlarken Hackerler da bu fırsatları kaçırmayıp siber saldırılarla birçok bilgi ve belgeyi ele geçirmek için çeşitli saldırılarda bulunuyor.

Siber Güvenlik Şirketleri artan siber saldırılara dikkat çekerken özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde dikkatli olunması, brezilya üzerinden banka işlemlerinin çok sıkı yapılması ve kişisel bilgilerinizin çalınmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyor. Kötü amaçlı URL ve domain yapımı başka sistemler üzerinden buralara yönlendirilerek kimlik avı dolandırıcılığı adı altında kişisel bilgiler karşı taraflara geçebiliyor. Brezilya son yıllarda botnet saldırılarına maruz kalan ülkeler arasında ilk beş içerisinde yer alıyor.

Fidye ve bilgisayarlara yüklenilen sahte uygulamalar en özel dosyalara ulaşırken, özel resimler gibi çok mahrem sırlar hackerlar tarafından şantaj için de kullanılabileceği uyarıları tekrarlandı.

Türk Yapımı No70 Oyunu Almanya’da!

adaw

No70 adı verilen Türk yapımı oyun çok fazla kişi tarafından sosyal medyada beğeni yağmuruna tutuldu. Son yıllarda artan Türk oyun sektöründeki gelişmelerin devam etmesi ve daha kaliteli oyunlarla dünyaya açılması bekleniliyor.

Gamescom tarafından Almanya’nın Köln şehrinde 16 ila 21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Avrupa oyun fuarında ilk sınavını vermeye hazırlanıyor. Erhan ve Aras adı altında iki oyun karakteri oyun üzerine kuruluyken Erhan, eskiden kaldıkları ev ile ilgili rüyalar görmeye başlıyor ve psikoloji bozulma noktasına geliyor. Macera arayan Erhan’ı Aras durdurmak istese de bundan başarılı olamıyor.

No70 oyunu korku ve bulmaca tarzı oyunlar arasında yer alırken oyunun ana dili Türkçe, ayırca farklı dil seçenekleri de oyuna eklenmiş durumda.

Ay’a Yolculuk Bir Sene Sonra

78574

Amerika Birleşik Devletleri’nin son yıllarda yaptığı en büyük yatırımlardan birisi olan uzaya yolculuk için Ay Ekspresi adı verilen şirket ticari marka izni alarak yolcu taşımalara 2017 yılından itibaren başlama kararı aldı.

Yapılacak yolculuğun iki ay sürmesi bekleniyor. Bilimsel deneyler ve aracın üzerindeki deneme çalışmaları ile konforluk derecesi hala daha incelenmesini sürdürüyor. Şirket CEO’su Naveen Jain “aya yapacağımız yolculukta çok değerli taşlar, maden kazılarından ortaya çıkacak yeni madenler ve diğer bir sürü detaylı bilgiyi dünyaya götürmeyi planlıyoruz. Umarız yapacağımız yolculuk bir sıkıntı çıkartmadan geri dönebiliriz. Helium 3 adı verilen çok değerli taş şuanda dünyada teknolojik olarak kullanılmaya uygun şekilde çok işimize yarayacak. Bu gazın değeri trilyonlarca doları buluyor” dedi.

Şirket üst düzey yetkilileri 2018 ya da 2019 yıllarında Mars’a da yolculuk yapılması bekleniyor.