YPG Hedefleri Vuruldu

0544

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya göre Suriye’de bulunan Türk askeri varlığına yönelik tehditlerini devam ettiren ve dün itibariyle bir askerimizi şehit eden terör örgütü PYD/YPG’ye hava kuvvetleri tarafından operasyon düzenlendiği belirtildi.

Ayrıca sınıra yakın taraftaki kara birlikleri de özellikle topçu ve tank atışları ile büyük ölçüde YPG teröristlerine ağır kayıplar verdirildi. Cerablus’un etrafında bulunan birçok nokta konuşlanan tanklar tarafından imha edildi. Çatışma seslerinin büyük bir bölümü Türkiye tarafından duyulurken ÖSO çatışmalarda kendini göstermeyi sürdürüyor.

Başbakan Yıldırım, katıldığı özel bir televizyon programında Suriye’de Türkiye’ye karşı yönelikler tamamen yok edilene kadar kalınacağının sinyalini vermiş ve Türk askeri varlığının önemini vurgulamıştı.

Kadın Polislere Güzel Haber

022455

Kadın polislerin başörtüsü takmasının önündeki engel 2013 yılında başlatılan demokratikleşme ve kamuda düzenleme adı altında kaldırıldı.

27 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de ilan edilen kararda Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak kadın polislerin istedikleri zaman başörtüsü takmaları sağlanacak. Üniforma renginde olması gereken başörtüsü birçok polis memuru tarafından sevinçle karşılandı. Madde şu şekilde değiştirildi “kadınların şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde kafalarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, resmi kıyafetin içerisine dışarıdan görülebilecek şekilde sivil kazak, yelek ve benzeri giyecekler giyilemez.”

Mevcut uygulama Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde de kullanılıyor. Avrupa ülkelerinde de durum tartışma konusu.

Kaptan Kartal Tutuklandı

054245

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) kapsamında tutuklandığı belirtildi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 15 Temmuz darbe kalkışmasında etkin rol oynadığı ve terör örgütüne üye olduğu tespit edilen Kartal’ın adli işlemlerinin ardından tutuklandığı öğrenildi. Büyük Birlik Partisi’nde şok etkisi yaratan karar sonrası BBP resmi sitesinden bir açıklama yapmadı. AK Parti’de de geçtiğimiz günlerde birçok kişi FETÖ soruşturmasından dolayı partilerinden ihraç edilmişti.

Mersin’de devam eden operasyonda aralarında emniyet ve jandarma personelinin de olduğu 20 kişiden 15’i nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Soruşturmanın daha da büyüyeceği bildirildi.

Sarıgül’ün İfadesi Alınacak!

0424545

Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün oğlu Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Candaş’ın ölümü ile ilgili olarak polis tarafından sorgulandığı öğrenildi.

Emir Sarıgül’ün evinde emniyet ekipleri tarafından bulunamadığı ve avukatı aracılığı ile en yakın polis karakoluna giderek ifade vermesi gerektiğini bildirdi. Cinayet ile ilgili olarak 10 kişinin Cinayet Büro Amirliği’nde sorgulamaları sürüyor. Savcılık eğer bir süre daha oğul Sarıgül’ün ifade vermemesi halinde hakkında yakalama kararının çıkartacağı belirtiliyor. Avukat ise Emir Sarıgül’ün Cuma günü geleceğini ve beraber karakola geleceklerini söyledi.

Twitter adresinden Emir “Emniyet’in cinayet ile ilgili benden bir bilgi istediği doğrudur. Şuan için İstanbul dışında olduğum için geldiğim gün gerekli işlemleri yapacağım” dedi.

Suriye’den Fırat Kalkanı Açıklaması

0525

Dün sabah saat 04.00 sularında başlayan Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında Suriye Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı.

Bakanlık “Türk tarafının bizden izin almadan sınır ötesine bu şekilde işgalci bir biçimde girmesini kınıyoruz ve desteklemiyoruz” açıklamasında bulundu. Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı üst düzey bir yetkili tarafından yapılan açıklamada da “Türkiye’nin bu operasyonunun kabul edilemediği, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenlik hakkının çiğnendiği ve kısa sürede geri çekilmesi gerekiyor. Koalisyon uçakları ile DAEŞ ile mücadele edilebilir; ancak bu çok sınırlı saat sürmelidir. Tankların ve kara gücünün girmesini bir kez daha kabul edemeyeceğimizi belirtmek isterim” dedi.

suriye
Suriye Operasyonu’nda en önemli noktalar. Kaynak: AA

TSK’ya yakın kaynaklar ise ufak bir askeri grubun ÖSO ile birlikte Cerablus’ta kalacağı ve kontrolü sağlayacağını belirtiyor.

Yarar: Kara Harekatı Başladı

5252500

Hava Kuvvetleri tarafından F-16 uçakları ile bombalanan Cerablus bölgesindeki DEAŞ teröristlerine karşı TSK’nın Kara birliklerini ülkeye girdiğini Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar belirtti.

Katıldığı özel bir televizyon programında “askeriyede bir kural vardır. Önce hava harekâtı ile hedefler imha edilir. Sonra kara birliklerinin girişi için zemin hazırlanır ve topçular karşı hedefleri imha etmeye kalkara yoğun bir ateş altına alır ve operasyon bu şekilde başlar. Bana göre tüm bunlar gerçekleştiği için kara harekâtı başladı diyebilirim. Tabi burada özel kuvvetlere bağlı askerlerin olduğunu büyük olasılıkla düşünüyorum bunlar nokta operasyonlar için kullanılacaktır” dedi.

Cerablus’un psikolojik ve stratejik konumundan dolayı çok önemli olduğunu belirten yarar Çobanbey’in kara birlikleri tarafından tamamen kontrol altına alındığını söyledi.

Joe Biden Türkiye’ye Geldi

525588

FETÖ iadesi için görüşmelere gelecek olan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile sabah saatlerinde gerçekleştirilen operasyonun detayları da konuşulacak.

Gülen’in iade süreciyle ilgili Türk tarafının isteklerini dinleyecek olan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden alacağı bilgiler ile Amerika’ya geri dönecek. Toplamda 8 saat sürek görüşmelerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım ile görüşme gerçekleştirecek. Bugün saat 10.25 sularında ABD Başkan Yardımcısı Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi ve görüşmeler yapmak üzere oradan ayrıldı. Fethullah Gülen’in iadesi için belge ve hukuki görüntülerin ABD’li yetkililere iletileceği bildirildi.

Biden, görüşmelerini bitirdikten sonra İsveç’in başkenti Stockholm’e geçecek.

Zekai Paşa Operasyonu Kontrol Ediyor

00225

Suriye’ye yapılan kara ve hava operasyonunu Genel Kurmay Karargahı’nda Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı yönetiyor.

Türkiye’nin yaptığı operasyona koalisyon güçleri ve ılımlı muhalefet destek veriyor. Tanlar ve obüslerin sabah saatlerinde şiddetli top atışları yaptığı kameralara yansımış ve TSK internet sitesinden operasyonun başladığını bildirmişti. Gaziantep’te meydana gelen saldırıya iliklin sınırlarını korumak için faaliyetlerini sürdüren TSK bu iş için 15 Temmuz kahramanlarından Zekai Aksakallı’ya tüm yetkiyi verdi. Zırhlı kepçeler ve diğer araçlar kara birliklerinin sınırdan geçebilmesi için yolları açtığını belirtiliyor.

15 Temmuz darbe kalkışmasından Ömer Halisdemir’e darbeci generali vurması için emir verenin Zekai Paşa olduğu biliniyor. Aksakallı, Özel Kuvvetler Komutanı olarak Ermeni birliklerine spiner atışı yaparken kameralara yansımıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye’ye Operasyon Düzenledi

125

Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Uluslar arası anlaşmaların verdiği haklardan yararlanarak bu sabah saatlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye’nin Cerablus bölgesine operasyon düzenledi.

Cerablus’a tanklar, obüsler ve roketatarlar ile saldırı başladı.  Sabah 04.00’ten itibaren oldukça yoğun bombardımana tutulan bölgedeki DEAŞ mevzilerine karşı operasyon sürüyor. İngiliz ve Amerikan haber ajansları Türkiye’nin özel kuvvetlerinin Suriye’ye girdiğini ve kara operasyonunu gizlice yaptığını belirtirken Genel Kurmay Başkanlığı böyle bir operasyonun henüz olmadığını lojistik imkanlar dâhilinde çalışmaların devam ettiğini bildiriyor.

Genel Kurmay Başkanlığı’nda kriz masası oluşturulurken Suriye’deki teröristlerin hedefleri top atışları ile imha edildi. Tanklar ise sınıra sıfır noktada bekliyor ayrıca İHA bölgede gezerek sınırı kontrol ediyor.

Kurban Bayramı Tatili Turistlerin İştahını Kabartıyor

dsfdsfd

9 günlük Kurban Bayramı tatilinin yaklaşması ile birlikte tatilciler hazırlıklarını hızlandırdı. Kampanya ve fiyat konusunda firmalar arası artan rekabet vatandaşın yüzünü güldürecek gibi görünüyor. 2 Eylül tarihinde başlayacak 9 günlük tatil için vatandaşlar şimdiden planlarını yapmaya başladı.

Tatilcilerin uyarısı ise vatandaşın erken rezervasyon yaptırmaları konusunda. Artan talep nedeniyle şimdiden oteller tam doluluk rakamlarına yaklaşmış durumda. Bu nedenle yapılan açıklamalar Kurban Bayramı tatilinde tatil yapmayı düşünenlerin ellerini çabuk tutmaları yönünde. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde pek çok tatil bölgesi beklentilerin üzerinde ilgi görüyor.

Kurban Bayramı tatiline olan bu ilginin sebebi ise 15 Temmuz süreci sonrasında OHAL kararının alınması ve tatillerin iptal edilmesi olarak açıklandı. 18 Temmuz sonrasında kamu çalışanlarının izinlerinin durdurulması ile birlikte pek çok tatilci işlerinin inanılmaz bir şekilde azaldığını dile getirmişti. 9 günlük bayram tatili ile birlikte bu durgunluğun sona ermesi ve tesislerin dolması bekleniyor.

Ala: İstihbarat Yeniden Şekillenecek

021

İçişleri Bakanı Efkan Ala, katıldığı özel bir televizyon programında özellikle FETÖ ve istihbarat ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Açıklama Bakan, “Emniyet teşkilatı içerisinde yer alan İstihbarat Daire Başkanlığı çalışanlarının yüzde 95’i FETÖ üyesi olduğunu öğrendik. Bunların hepsiyle yollarımızı ayırdık. Kimini başka yere yolladık kimini de ihraç ettik. Şuan önümüzde Jandarma İstihbarat bulunuyor ve bunu da temizlemek için çalışmalarımız sürüyor. Göreve geldiğimde yaptığımız araştırmalar neticesinde 81 ilin 75 tanesinde FETÖ mensubu Emniyet Müdürü vardı” dedi.

İçişleri Bakanlığı bünyesinde yer alan tüm istihbarat birimlerinin çalışma ve teşkilat yapısının yeniden düzenlenmesiyle ilgili çalışmaların yakın zamanda Cumhurbaşkanı’na sunulması bekleniyor. Ayrıca istihbaratın da iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılması da planlar arasında.

Siyasi Partilere Mahkeme Şoku

0242

Anayasada belirtildiği üzere partilerin mali denetimlerini yapan Anayasa Mahkemesi bazı partilerin mali durumlarında sorun ve başka yollarla kazanılmış paralar olduğu yönündeki bilgiler ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kesin hesap incelemelerinde usulsüzlük tespit eden Yüksek Mahkeme, Milli Mücadele Partisi, Güçlenen Türkiye Partisi, İlk Parti, Anayol Partisi, Cihan Partisi, Milliyetçi İrade ve Yükseliş Partisi ile Hak ve Huzur Partisi ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldığı belirtildi. Bu partilerin menkul ve gayrimenkulleri ile diğer gelirlerin belgelememesi ve araştırmaya elverişli olmaması yüzünden böyle bir karar alındığı belirtiliyor.

Ayrıca mevcut partilerin FETÖ ile ilgili ilişkisi olup olmadığı da araştırılacak.

Elazığ’dan Acı Haber Geldi

10142

Elazığ’da yaşanan şiddetli patlama Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne teröristler tarafından düzenlenen bombalı saldırı ile meydana geldi. Olayda 3 polis memuru şehit olurken 170 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı.

Başbakan Binali Yıldırım, haberi duyar duymaz tüm görüşmelerini iptal ederek Elazığ’a gideceğini ve gerekli önlemlerin alınacağı ifade etti. Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne terör saldırısı bugün saat 09.15 sularında yapıldığı bildirildi. Patlamanın şiddetinden bina kullanılamaz hale gelirken 2 metre derinliğinde 8 metre yüksekliğinde dev çukur olay yerinde oluştu. PKK, geçtiğimiz günlerde Van’da aynı eylemi düzenlemişti. Yaralanan kişiler hemen ambulansla çeşitli iller ve ilçelerdeki hastanelere kaldırıldı. Ayrıca RTÜK geçici olmak üzere görüntülerin yayınlanmaması için yayın yasağı getirdiğini duyurdu.

İşte Patlamanın Olduğu Nokta

patlama
Patlama burada gerçekleştirildi.

Güllüoğlu’na FETÖ Sorgusu

04242

Türkiye ve dünyanın en ünlü baklava firmalarından olan Güllüoğlu Baklavaları sahipleri Nejat ve Faruk Güllü kardeşlerin de aralarında bulunduğu kişiler İstanbul Mali İşler Polis ekipleri tarafından gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Nejat Güllü’nün sahibi olduğu şirket tarafından yapılan açıklamada “Yönetim Kurulu Başkanımız Nejat Güllü, FETÖ soruşturmasında bilgisi alınmak ve konuyla ilgili bildiklerini anlatmak üzere emniyet müdürlüğüne götürülmüş ve kısa süre içerisinde görevinin başına geri dönecektir. Başkanımız bu hainlerin mensup olduğu hiçbir eylemde yer almamış ve onlarla mücadele etmiştir” denildi.

Polislerin baskın yaptığı adresler arasında hala daha ismi öğrenilemeyen birçok ünlü firmanın da bulunduğu bilgisi yer alıyor.

Mehmet Şimşek’ten Ciddi Uyarı Geldi

3212

Avusturya’da meydana gelen Türk düşmanlığına bir yenisi Viyana Havalimanında eklenmiş ve yazıda “Türkiye’de 15 yaş altı çocuklara cinsel istismar serbest bırakıldı” yazmasının ardından İsveçli Bakan’ın açıklama yapması Şimşek’in tepkisine neden oldu.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström konuyla ilgili olarak twitter hesabından “Türkiye’deki bu karar kesinlikle gözden geçirilmelidir. 15 yaşın altındaki çocuklara yapılacak istismar kabul edilemez, verilen bu karardan bir önce geri dönülmelidir” yazmıştı. Mehmet Şimşek ise resmi twitter hesabından İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’e karşılık attığı tweette “Sayın Bakan yanlış bilgi sahibisiniz. Böyle bir şey ülkemizde olmamıştır. Böyle aptalca şeylere itibar etmeyin ve biraz gerçekleri araştırın” paylaşımında bulundu.